Cím:
Hazánkban sok a jódhiányos terület. A nők körében ötször gyakoribb a pajzsmirigy betegség , mint a férfiaknál. A jódhiány elsősorban földrajzi okokkal magyarázható: Magyarország túlnyomó része jódhiányos terület.
Megjelent:
Népszava Online – Egészség – 2005.11.28.
Hazánkban sok a jódhiányos terület. A nők körében ötször gyakoribb a pajzsmirigy betegség , mint a férfiaknál. A jódhiány elsősorban földrajzi okokkal magyarázható: Magyarország túlnyomó része jódhiányos terület.
Megjelent: Népszava Online – Egészség Dátum: 2005.11.28. |
Dr. Földes Iván, a BM Kórház Izotóp osztályának főorvosa szerint hosszú távú népegészségügyi programra lenne szükség ahhoz, hogy hazánkban kevesebb legyen az úgynevezett strúmás megbetegedés, amit egyebek közt a jódhiány okoz. Ha a jódtablettát időben kezdi el szedni a beteg, maradéktalanul meggyógyulhat.
Magyarország nagyrészt jódhiányos területnek számít. A tengerpart mellett fekvő országokban a pajzsmirigy jódhiány okozta elégtelen működése, göbösödése szinte sosem fordul elő, a dombos, hegyvidékes területeken viszont annál gyakoribb betegség, mivel kevés az ivóvízben a jód.
Jódhiány esetén ugyanis a szervezet nem termel megfelelő mennyiségű pajzsmirigy-hormont. (A pajzsmirigy a nyak elülső részében található, kb. 5 cm nagyságú mirigy, amely csak akkor látható vagy tapintható, ha megnagyobbodik.)
Ez a kicsi mirigy „irányítja” a pajzsmirigyhormonokat, amelyek a szervezet kémiai funkcióit, illetve anyagcseréjének sebességét szabályozzák. A pajzsmirigyhormon előállításában fontos szerepe van az ételeinkben és az ivóvizünkben előforduló jódnak.
A jódhiány okozta betegség legszembetűnőbb jele a pajzsmirigy megnagyobbodása, a strúma, de a csökkent működés egyéb tünetekkel is járhat, többek között hajhullással, székrekedéssel. Ultrahangos vizsgálattal megítélhető a pajzsmirigy mérete és szerkezete, vizeletminta-elemzéssel, illetve vérvizsgálattal pontosan megállapítható, hogy a szervezetben mennyi a jód.
Dr. Földes Iván, a BM Kórház Izotóp Osztályának főorvosa elmondta: a megfigyelések szerint a nők körében körülbelül ötször annyi a pajzsmirigy-betegség előfordulása, mint a férfiaknál. Hosszú távú népegészségügyi programra lenne szükség ahhoz, hogy Magyarországon kevesebb legyen az úgynevezett strúmás megbetegedés. Hazánkban sok helyen nagyon kevés a jód az ivóvízben.
Kötelező jódozással azonban erőteljesen csökkenthető lenne a jódhiány miatti megbetegedések száma – állítja a szakember. Példaként említi, hogy Ausztriában, Svájcban, Szlovéniában évek óta kötelező a jód-pótlás, ami egyébként többféleképp megoldható: vannak országok, ahol a sót, másutt az ivóvizet, kenyeret, vagy a tejet jódozzák. Ennek köszönhetően ezekben az országokban egyre kevesebb a strúmás beteg – hangoztatta a szakorvos, aki azt is elmondta: Magyarországon is végeztek kutatásokat, melyeknek során gyerekek jódürítését vizsgálták. Az eredmények azt mutatták, hogy a szervezetükben a szükségesnél kevesebb a jód. A főorvos úgy véli, ezt a betegséget gyermek- illetve serdülőkorban lehet a leghatékonyabban megelőzni.
Ha a jódhiány következtében a strúma már kifejlődött, nem kezelték idejében, olykor már csak a műtét segít. Ha a jód hosszú ideig hiányzik az étrendből, a megnagyobbodott, alulműködő pajzsmirigy nem képes megfelelő mennyiségű hormont termelni, ezért a szervezet egész működése lelassulhat, sőt vérszegénység, nem ritkán szellemi teljesítménycsökkenés is bekövetkezhet. Ezért is fontos a betegség mielőbbi felismerése és kezelése. Ez utóbbi egyszerű, hiszen ma már sokféle jódtabletta áll a szakorvosok és a betegek rendelkezésére.
Amennyiben a betegnél még a korai stádiumban rendelik el a jódpótlást, biztos a gyógyulás. Van olyan tabletta, amit minden nap, de van olyan is, amit csak hetente egyszer kell bevenni, illetve a legtöbb multivitamin is tartalmaz jódot. A szakember megjegyezte: terhesség alatt fokozódik a már meglévő jódhiány, ezért tesznek a magzatvédő vitamin készítményekbe jódot (is). A pajzsmirigy-betegség egyébként befolyással van a termékenységre és a magzat fejlődésére is.
N. A. Zs.