Cím:
A pajzsmirigy betegség befolyással van a termékenységre és a magzatfejlődésére
Műsor:
Duna TV – 2003. szeptember 8.
A pajzsmirigy betegség befolyással van a termékenységre és a magzatfejlődésére
Műsor: DUNA TV – Indul a nap Dátum: 2003. szeptember 8. |
A magyar emberek pajzsmirigye, már öt-hat éves gyermekeké is, 50%-kal nagyobb, mint a megfelelő jód ellátottságú országokban élőknek. A megfigyelések igazolják, hogy a nők körében ötször annyi a pajzsmirigy betegség előfordulása, mint a férfiaknál. Sok mindenkinek új, hogy a gyerekvállalás szempontjából, termékenység szempontjából ez komoly befolyásoló tényező.
Barkó Judit (műsorvezető): — Pajzsmirigy problémákkal foglalkozunk ma a Létkérdésben, és talán kevesen tudják, hogy igen komoly betegségről van szó, amelyre az is jellemző, hogy a nők körében sokkal gyakoribb. Így aztán érdemes a gyermek vállalásról is beszélni a pajzsmirigy problémák kapcsán. Magyarország egésze jódhiányos területnek számít. Szervezetünkben a jódhiány leggyakoribb következménye a pajzsmirigy megnagyobbodása. A magyar emberek pajzsmirigye, már öt-hat éves gyermekeké is, 50%-kal nagyobb, mint a megfelelő jód ellátottságú országokban élőknek. A pajzsmirigy a nyakban található, és nagyon fontos feladata van szervezetünk irányításában.
Földes Iván (főorvos, BM Kórház Izotóp osztály): — Ha valaki egész nap alszik, negyvenes a pulzusa, és hát kerek feje lesz, tele lesz ödémával, székrekedése lesz, haja hullik, akkor azt egy laikus is észreveszi, hogy itt baj van, hogy itt valószínűleg alulműködésről van szó. Hát hogyha a bazedovkór típusos képét a laikusok is ismerik, hiszen strummájuk van, egy ilyen riadt tekintetük, az esetek egy részében kijjebb jön a szemük, fölszalad a pulzusuk százra százhúszra hirtelen, akár egy hét alatt lefogyhatnak 10-15 kilót.
Műsorvezető: — Gyakori az előfordulása azon emberek körében is, akiknél családban már előfordult ez a betegség. Ha tehát hirtelen fogyást, vagy hízást, fáradékonyságot, hajhullást, szem dülledtebbé válását észleljük, feltétlenül kérjünk egy vérvizsgálatot, azon belül egy pajzsmirigy vizsgálatot. A legjobb persze az lenne, ha rendszeresen ellenőriztetnénk a pajzsmirigy működését, mert sokszor akkor is jelen van, ha nem érzünk semmilyen tünetet.
Földes Iván: — Az elején nagyon nehéz a betegekkel megértetni. Mindig azt kérdezi, hogy akkor ezt minden nap minden reggel éhgyomorra, egész életemben, és akkor megpróbálják egyszer-kétszer, tehát két-három hónap után kihagyni, aztán visszajönnek, aztán megint nem jó, megint visszajönnek, és ha az ember kellően türelmes, akkor ezt egy-két év alatt megérteti, hogy ez így működik. A megfigyelések igazolják, hogy a nők körében ötször annyi a pajzsmirigy betegség előfordulása, mint a férfiaknál. Sok nő nem is gondolná, hogy a baba, akit több éve vár, talán azért nem érkezik meg, mert pajzsmirigye nem kellőképpen működik. Pedig elég lenne egy vérvizsgálat, megfelelő gyógyszer szedése, és jönne a mosolygós kis utód.
Műsorvezető: — Riasztó képeket is láthattak az iménti riportban, azért megnyugtatom önöket, hogy ma már Magyarországon nem jutnak el hála Istennek ilyen állapotba a pajzsmirigy problémás betegek. Stúdiónk vendége Dr. Török Miklós szülész-nőgyógyász. Jó reggelt kívánok, köszöntöm önt! Ez mindenesetre megnyugtató, hogy azért ma már nem kell ilyen értelemben félni a pajzsmirigy betegségektől, de az szerintem sok mindenkinek új, hogy a gyerekvállalás szempontjából, termékenység szempontjából ez komoly befolyásoló tényező. Mennyire az?
Dr. Török Miklós (szülész-nőgyógyász, egyetemi docens, főorvos OGYK): — Igen, hát a nő egy érzékeny műszer. Mindenre jól reagál. A pajzsmirigy hormon, különösen a pajzsmirigy működését szabályozó hormon az rokona a petefészkeket szabályozó hormonoknak. És így a hatásukban is átfedések vannak.
Műsorvezető: — Ezért van több nő a pajzsmirigy problémások között?
Dr. Török Miklós: — Ezt nem tudom megmondani, hogy ezért lenne-e több nő, de hogy a női ciklus szabályozásában a pajzsmirigy hormont szabályzó hormonnak jelentős szerepe van, vagy legalábbis átfedések vannak biztos. Nevezetesen az egyik a molekula része azonos ezeknek a hormonoknak. Tehát a pajzsmirigy működését szabályozó hormonnak és a petefészket szabályozó hormonoknak az alegysége, egyik alegysége az azonos.
Műsorvezető: — Na most az a jó, ha nem akkor derül ki a pajzsmirigy probléma, amikor már ilyen látványos tünetek vannak, hanem sokkal hamarabb jóval korábban. Ha valaki mondjuk sokáig nem esik teherbe, akkor nyilván erre is gyanakodhat. Egy sima vérvizsgálat már tartalmazza az esetleges ide vonatkozó problémákat vagy külön kell kérni?
Dr. Török Miklós: — Ezt külön kell kérni. Egy sima vérvizsgálat nem mutatja ki. Speciális hormonális tesztekre van szükség általában. Nevezetesen a pajzsmirigy hormon szint és a pajzsmirigy működését szabályozó hormon szint mérése alapvetően fontos. De van amikor ellenanyag szintet kell mérnünk, mert a pajzsmirigy működések egy részénél a vérben egy autoimmun ellenanyag keletkezik, és ez zavarja meg a pajzsmirigy működését.
Műsorvezető: — Mondjuk, hogy elmegy önhöz egy beteg, és sokáig valóban nem tudott teherbe esni, és kiderül, hogy pajzsmirigy problémája van. Akkor elkezdődnek a kezelések. Az alatt az időszak alatt, amíg tartanak a kezelések vállalkozhat-e kisbabára?
Dr. Török Miklós: — Természetes, hogy vállalkozhat. Az attól függ, hogy milyen betegségben szenved az asszony. Amennyiben alacsony a pajzsmirigy működése, akkor ki kell deríteni, hogy ez az alacsony pajzsmirigy működés a csökkent jódbevitelnek a következménye, vagy egy primer pajzsmirigy betegségnek a következménye. Amennyiben pedig egy magasabban működő pajzsmirigyről van szó, ennek a működését csökkenteni kell természetesen. Terheseknél vizsgálták azt, hogy Magyarországon milyen gyakori a csökkent jódbevitel. Területenként eltérő. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében például 56%-ban alacsonyabb volt az ürített jód, tehát a jódbevitel a terheseknél. Ez azért nagy jelentőségű dolog, mert a korai terhességben a magzati agy fejlődéséhez pajzsmirigy hormonoknak alapvető szerepe van.
Műsorvezető: — Mi lehet az oka, hogy egy adott földrajzi területre koncentrálódik egy probléma?
Dr. Török Miklós: — A bevitt jódnak a forrása az ivóvíz. A tengerhez közeli népeknél a pajzsmirigy hiány, a pajzsmirigy működés hiánya az gyakorlatilag nem fordul elő, és minél távolabb kerülünk a tengertől, a kontinentális régióba, különösen a magas hegyekben, hegyvidékeken, a jód kevés a vízben, ennek következtében a napi bevitt jód mennyiség is kevés lesz, és ez nem elég ahhoz, hogy a pajzsmirigy hormonok kellő mennyiségben termelődjenek.
Műsorvezető: — Most már mindenütt lehet kapni úgynevezett jódozott sót. Nyilván annyit nem fogyaszt az ember, mint ivóvízből, de ez segít?
Dr. Török Miklós: — Magyarországon a lakosság egyharmada fogyaszt jódozott sót, és negyven százaléka a terheseknek visz be olyan vitamin tablettát a terhesség alatt, amely jódot is tartalmaz. Én mielőtt ide jöttem, megnéztem, hogy az általam kedvelt kristályvíz tartalmaz-e jódot. És nem tartalmaz. Cinket, fluort, kalciumot, káliumot, mindent tartalmaz, de jódot például nem.
Műsorvezető: — Na most az ugye kiderült, hogy végül is a terhesség alatt, hogyha akkor derül ki a pajzsmirigy probléma, attól még a kezeléseket el lehet végezni?
Dr. Török Miklós: — Nem mindegy, hogy mikor. Persze hogy el lehet kezdeni a kezeléseket.
Műsorvezető: — Már úgy értem, hogy közben a kisbabának ne legyen semmi baja, és a mamának sem.
Dr. Török Miklós: — Ebből a szempontból az első és a második trimeszter a legfontosabb. Tehát az első és a második harmada a terhességnek. Ugyanis ha ekkor nem megfelelő a jódbevitel, és a pajzsmirigy hormonszint, akkor azt később már nem lehet korrigálni. Nagyon gyakori, hogy úgynevezett szubklinikai pajzsmirigy zavar áll elő, ami azt jelenti, hogy nincsenek tünetei az anyának. Azt viszont bizonyították, hogy az ilyen anyák újszülötteinek intelligencia kvóciense, az iskolai teljesítőképessége és az intelligenciája lényegesen alacsonyabb lesz a későbbiekben is, mint azoknak az anyáknak, akiknek megfelelő a pajzsmirigy hormon szintje, és ami fontos, hogy ezt később nem lehet korrigálni. Tehát a harmadik harmadban adott jóddal, vagy a harmadik harmadban pótolt hormon mennyiséggel ezt már nem lehet kijavítani.
Műsorvezető: — Lehet hogy nagyon laikus lesz az utolsó kérdés, de melyik veszélyesebb, vagy nehezebben gyógyítható, kezelhető: hogyha alacsony vagy hogyha magas a működés, ha alul vagy túlműködés van?
Dr. Török Miklós: — Orvosi szempontból egyformán fontos mind a kettő, és egyformán jól kezelhető megfelelő kezében.
Műsorvezető: — Tehát akkor jogos volt, amit az elején mondtam. Azok az ijesztő képek, amiket láthattunk a fotókon, az ma már nem jellemző, és ha hamar felismerik, akkor elkerülhető ez az állapot.
Dr. Török Miklós: — Régi könyvekből származtak azok a felvételek, és ma már általában nem szoktak eljutni erre a szintre a hormon betegek.
Műsorvezető: — Van-e még valami olyan tanácsa, hogy aki gyanakszik, az hova menjen? Tehát aki hallotta, hogy milyen tünetekről van szó, ugye nem alvásról, vagy túlzott pulzus működéről, most azonnal menjen a belgyógyászához, hova menjen?
Dr. Török Miklós: — Nagyon nehéz ezt megmondani, általában ugyanis alvászavarok nem csak pajzsmirigy működés miatt állhatnak elő, a hajhullás sem, más tünetek: a fogyás sem, ez is egy általános, nem csak a pajzsmirigy működésre jellemző probléma. Mindenképpen a jó kapcsolat az orvossal, a családorvossal, az egy rendkívül fontos dolog, és hogyha panaszai vannak valakinek, vagy valamilyen problémája van a teherbeeséssel, akkor a megfelelő klinikákat és ambulanciákat időben fel kell keresni, és ezeket a panaszokat elmondani.
Műsorvezető: — Doktor úr, köszönöm szépen!